Prof. dr hab. inż. lek. med. Halina Podbielska


+15. marca 2002r. Prezydent RP nadał tytuł naukowy profesora nauk technicznych dr hab. inż. lek. med. Halinie Podbielskiej, profesorowi nadzwyczajnemu z Instytutu Fizyki. Wśród obecnych 3. kwietnia w Pałacu Prezydenckim na uroczystymi wręczeniu aktów nadania przedstawicieli wrocławskiego środowiska naukowego Prof. Podbielska była najmłodsza. W Liceum im. St. Żeromskiego w Jeleniej Górze, gdzie się urodziła, uczyła się w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Prof. Podbielska posiada wykształcenie interdyscyplinarne - studia wyższe odbyła zarówno na Politechnice, jak i Akademii Medycznej. Studia na WPPT ukończyła z wyróżnieniem w 1978r. Stopień doktora Rada Naukowa I-9 nadała Jej w 1982r., uznając pracę doktorską za wyróżniającą się. Promotorem dysertacji na temat metod rejestracji hologramów obrazowych i tęczowych był Prof. dr hab. E. Jagoszewski. W 1987r. Prof. Podbielska ukończyła Wydział Lekarski wrocławskiej AM. W 1994r. ukończyła też studia podyplomowe na Wydziale Informatyki i Zarządzania. Stopień doktora habilitowanego decyzją Rady Naukowej WPPT otrzymała w 1992r. na podstawie rozprawy "Holograficzne badania biomateriałów i nowa metoda profilometrii endoskopowej". Pani Profesor posiada unikalne połączenie ścisłej wiedzy fizycznej oraz medycznej, co pozwala na prowadzenie badań interdyscyplinarnych.

Swoją wiedzę ciągle uzupełniała, m.in zagranicą. W 1980r. jako asystent naukowy pracowała w Instytucie Fizyki na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Menem, gdzie zajmowała się holografią obrazową i tęczową. W latach 1984-85 i w 1986r. prowadziła badania naukowe w ramach prestiżowego stypendium im. A. von Humboldta w Instytucie Fizyki Uniwersytetu we Frankfurcie i w Laboratorium Holograficznym Biofizyki Medycznej Uniwersytetu w Münster (RFN). W latach 1991-92 pracowała w Departamencie Elektroniki w Instytucie Weizmanna w Izraelu. Te pobyty badawcze związane były z szeroko rozumianą biooptyką i inżynierią biomedyczną.

Dorobek naukowy Prof. Haliny Podbielskiej to sto kilkadziesiąt pozycji, w tym 111 publikacji naukowych, 5 opracowań monograficznych (w tym 3 skrypty szkoleniowe opracowane na kursy optyki biomedycznej, które prowadziła w USA, 1 monografia w języku polskim i 1 monografia w języku angielskim). Ponadto na dorobek składają się patenty, dotyczące głównie wynalazków z inżynierii biomedycznej (3 przyznane i 10 zgłoszeń patentowych), 31 abstraktów komunikatów konferencyjnych i 13 wydanych w USA pod Jej redakcją tomów materiałów z konferencji, którym przewodniczyła.

Tematyka dorobku pani Profesor jest konsekwencją zdobytego interdyscyplinarnego wykształcenia i merytorycznych kompetencji. Główne kierunki działalności naukowej, związane były lub są z zagadnieniami optyki stosowanej i bioinżynierii. Należą tu prace związane z metrologią optyczną i zastosowaniami interferometrii holograficznej w ortopedii eksperymentalnej i endoskopii.

Prof. Podbielska zajmowała się też zagadnieniami metrologii optycznej w oftalmologii. Pod Jej opieką powstała obroniona i wyróżniona rozprawa doktorska pana Dr. Matthiasa Rottenkolbera z Monachium, poświęcona oftalmicznym zastosowaniom interferometrii i deflektometrii.

W ostatnich latach pani Profesor prowadzi prace związane z technologią zol-żelową. W dziedzinie materiałów zol-żelowych i ich zastosowań w optodach czujnikowych stworzyła liczący się warsztat badawczy i zespół naukowy, który ma już na swoim koncie pewne osiągnięcia. Pod Jej kierownictwem realizowane były lub są 4 granty KBN poświęcone badaniu właściwości optycznych i strukturalnych matryc zol-żelowych. Badania nad zol-żelami zaowocowały powstaniem licznych publikacji oraz 7 zgłoszeń patentowych. Wypromowała 2 prace doktorskie w tej dziedzinie. Obroniona praca dr Damiana Andrzejewskiego, poświęcona nowej metodzie detekcji czasów życia i zastosowaniu jej w zol-żelowych czujnikach tlenu, została uznana przez Radę Naukową I-9 za wyróżniającą się i zdobyła też Nagrodę Siemensa za rok 2000 (p. Pryzmat 146). Również wyniki osiągnięte podczas realizacji drugiej obronionej i wyróżnionej pracy na temat optod zol-żelowych do detekcji mocznika, zostały zauważone w świecie w postaci Nagrody Fundacji im. Cz. Rodkiewicza z Kanady dla dr Agnieszki Ulatowskiej-Jarży (p. Pryzmat 138).

Inne prace to m.in. badania oddziaływania światła laserowego na tkanki. W tym zakresie powstały pod Jej kierunkiem prace magisterskie, a także obroniona i wyróżniona przez Radę Naukową AWF praca doktorska pani dr Ewy Boerner.

Prof. Halina Podbielska może być uznawana za autorytet w swojej dziedzinie w Kraju i na świecie. Wielokrotnie reprezentowała naukę polską zagranicą. Kilkadziesiąt razy wygłaszała referaty na międzynarodowych i krajowych konferencjach, w tym zaproszone referaty i kursy z inżynierii biooptycznej. Dowodem uznania dorobku naukowego są zaproszenia do udziału w radach naukowych międzynarodowych gremiów. Jest członkiem Komitetu Naukowego kwartalnika Journal of Biomedical Optics, konferencji ASCOS, Europtrode i Biomedical Optics. Jest Redaktorem Naczelnym Acta Bio-Optica et Informatica Medica - czasopisma, poświęconego zastosowaniom optoelektroniki i inżynierii biomedycznej w naukach medycznych - wydawanego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Inżynierii Biomedycznej. Kwartalnik punktowany jest przez KBN oraz Index Copernicus. Działalność dydaktyczna pani Profesor związana jest z WPPT. Jest członkiem Komisji Programowej i opiekunem toku studiów Inżynierii Biomedycznej. Prowadzi autorskie wykłady i seminaria m.in. z zakresu optycznej diagnostyki medycznej, oddziaływania światła na tkanki, laserów medycznych i anatomii. Z inicjatywy Prof. Podbielskiej studenci mogą zapoznać się z najnowszymi trendami biooptyki (m.in. na wyjazdach studyjnych do Centrum Medycyny Laserowej w Berlinie p. Pryzmat 142). Pod Jej kierunkiem powstało 25 prac magisterskich z inżynierii biomedycznej. Jest promotorem 7 prac doktorskich, w tym 4 obronionych i wyróżnionych. Pani Profesor zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym ceni jasne reguły, bo, jak mówi, łatwiej jest wtedy pracować i realizować plany. Uważa, że w życiu akademickim najważniejsza jest przyszłość, dlatego dużą wagę przywiązuje do kształcenia młodej kadry. Członkowie Jej Zespołu mogą nie tylko rozwijać swoje zainteresowania, ale są zachęcani do publicznej prezentacji wyników, np. na międzynarodowych konferencjach. Zapytana, co sądzi o równouprawnieniu, mówi, ze kiedyś takie pytanie by Ją na pewno rozbawiło, ale teraz wcale nie jest tego pewna i uważa, że często paniom stawia się większe wymagania. To zapewne dlatego Jej współpracownica po uroczystości wręczenia dyplomów doktorskich stwierdziła: "ale Pani Profesor nas męczy, przecież inni mieli o wiele mniej publikacji..."

Profesor Podbielska znajduje czas również na działalność społeczną i w ramach LIONS Klubu pomaga potrzebującym dzieciom. Pani Profesor jest mężatką. Mąż Andrzej, prawnik, jest prezesem firmy elektronicznej. Córka Marysia jest uczennicą 3. klasy XIII LO we Wrocławiu.


Wracaj do Pryzmat 153