Nie masz polskich liter? A moze chcesz przekodowac ten dokument?


Promocyjna
Nagroda SIEMENSA 2000
za pracę doktorską
wykonaną w Instytucie Fizyki
dla dr inż. Damiana Andrzejewskiego


+

Konkurs o Nagrodę Siemensa ogłoszony został po raz pierwszy w 1996 roku, na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Politechniką Warszawską a Koncernem SIEMENS. Konkurs o Nagrodę Promocyjną SIEMENSA jest od tego czasu rozpisywany corocznie. Nagrodę przyznaje się dwóm młodym pracownikom naukowym, którzy w chwili uzyskania stopnia doktora (lub doktora habilitowanego) nie przekroczyli 35 roku życia. Promowane są przede wszystkim prace z takich dziedzin, jak wytwarzanie i przesyłanie energii, inżynieria środowiska, techniki automatyzacyjne, informacyjne i telekomunikacyjne, a także prace z zakresu zaawansowanych technologii, technologii materiałowych, elektronowych etc. Prace nadesłane na konkurs oceniane są przez jury, w skład którego wchodzą profesorowie Politechniki Gdańskiej, Krakowskiej, Łódzkiej, Śląskiej, Warszawskiej, Wrocławskiej, a także przedstawiciele Koncernu SIEMENSA. Przewodniczącym jury jest ex officio J.M. Rektor Politechniki Warszawskiej.

Miło nam jest poinformować, że po raz kolejny wyróżniono pracę doktorską wykonaną i wypromowaną na naszej Uczelni. Tym razem nagrodę otrzymał dr inż. Damian Andrzejewski z Instytutu Fizyki (poprzednią laureatem został dr inż. Teodor Gotszalk, doktorant Profesora Benedykta Licznerskiego z ITM PWr - patrz Pryzmat 124/99). Uroczyste rozdanie nagród odbyło się w Auli Politechniki Warszawskiej 4 czerwca tego roku.

Dr inż. Damian Andrzejewski urodził się 15.07.1972 w Skarżysku-Kamiennej. Jest absolwentem kierunku Inżynierii Biomedycznej na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Jego praca magisterska pt. "Zol-żelowe czujniki temperatury i pH" wykonana pod kierunkiem prof. Haliny Podbielskiej zdobyła I nagrodę w Konkursie SEP na Najlepszą Pracę Magisterską na WPPT w 1996 roku. W tym samym roku Damian Andrzejewski został słuchaczem Studium Doktoranckiego w Instytucie Fizyki i kontynuował badania nad zol-żelową optyka sensorową w zespole pani prof. Podbielskiej.

Dr inż. Andrzejewski w czasie swojej dotychczasowej krótkiej kariery naukowej odbył liczne staże naukowe w kraju i zagranicą. Jeszcze jako student IV roku WPPT zaliczył w 1995 roku staż naukowy w Instytucie Fizyki na Uniwersytecie w Kingston w Wielkiej Brytanii, a następnie brał udział w badaniach w zespole zajmującym się opracowaniem światłowodowego ciekłokrystalicznego czujnika do pomiaru temperatury. Wtedy też otrzymał propozycję współpracy z National Physical Laboratory, Division of Mechanical and Optical Metrology w Teddington, gdzie odbył miesięczny staż uczestnicząc w badaniach dotyczących fotografii trójwymiarowej z zastosowaniem matryc soczewkowych. Ponownie zaproszony przez Uniwersytet w Kingston pracował w Departamencie Mechaniki Kwantowej w zespole zajmującym się translacją oprogramowania do symulacji zachowania się ośrodków makrocząsteczkowych pod działaniem sił zewnętrznych. W 1996 roku odbył również kilkumiesięczny staż w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu w zespole prof. W. Stręka. W 1999 i 2000 roku przebywał przez kilka miesięcy w zespole prof. Wolfbeisa w Instytucie Chemii Analitycznej, Bio- i Chemosensorów na Uniwersytecie w Regensburgu, pracując nad czujnikami z optodami ormosilowymi. Po obronie rozprawy doktorskiej otrzymał z Uniwersytetu w Regensburgu propozycję udziału w badaniach nad kombinatorycznym doborem substancji detekcyjnych dla optycznych czujników optycznych. Dr Andrzejewski jest niewątpliwie cennym nabytkiem każdego zespołu badawczego, nie dziwią więc te liczne zaproszenia. Można mieć tylko nadzieję, że po zakończeniu badań w Niemczech będzie można wykorzystać jego talent w kraju rodzinnym.

+Dr inż. Damian Andrzejewski ze swoją promotorką prof. Halina Podbielską przed gmachem Politechniki Warszawskiej prezentują odebrany dyplom.

Jako doktorant Instytutu Fizyki dr Andrzejewski zajmował się m.in. opracowaniem nowej metody detekcji różnych substancji w oparciu o optyczne chemiczne czujniki światłowodowe. Jest współautorem kilkunastu publikacji naukowych i pięciu wniosków patentowych. Nagrodzona praca doktorska dotyczy sposobu pomiaru czasu życia transfotoików metodą dwuczęstotliwościowej modulacji fali wzbudzającej w zol-żelowych czujnikach światłowodowych. Trzeba dodać, że również przez Radę Naukową Instytutu Fizyki została uznana za wyróżniającą się.

Optyczne metody detekcji odgrywają coraz większą rolę w medycynie, ochronie środowiska, kontroli żywności itp. Połączenie metod chemicznych i optycznych stanowi przedmiot intensywnych badań wielu grup naukowych na całym świecie. Metoda zaproponowana w nagrodzonej pracy doktorskiej może być zastosowana do detekcji tlenu np. w wodzie morskiej i monitorowania zmian wysycenia tlenem w zależności od głębokości. Ostatnio dr Andrzejewski został poproszony o opracowanie sposobu wyznaczania stężenia tlenu w... hermetycznie zamykanych opakowaniach, zawierających środki spożywcze. Okazuje się bowiem, że okres przydatności do spożycia zależy m.in. od zawartości tlenu w opakowaniu. Oczywiście pomiar musi być szybki i nieniszczący, a więc najlepiej nadają się tu metody optyczne. Dr Andrzjewskiemu życzymy więc powodzenia i gratulujemy dotychczasowych sukcesów.


Wracaj do Pryzmat 146


Feedbackto Web Administrator (www@www.pwr.wroc.pl)